overlay

112 Nedir?

112 nedir?
      Ülkemizin neresinde olursanız olun tüm telefonlardan (cep, sabit, ankesörlü) ücretsiz olarak arayabileceğiniz ve acil sağlık sorunlarınızda size ambulanslı sağlık ekibi ile hizmet vermek üzere kurulmuş acil sağlık hizmetleri sisteminin ücretsiz olarak aranabilen telefon numarasıdır.
 
112 ne zaman aranmalı?
    Nerede ve hangi saatte olursa olsun insan hayatını tehlikeye sokan bütün rahatsızlıklarda, yaralanmalarda, kazalarda, patlamalarda ve afet durumlarında arayabilirsiniz.
 
112'yi aradığımda operatöre ne diyeceğim?
     Sakin olmaya çalışın.Kendi ADINIZI VE SOYADINIZI söyledikten sonra NEREDEN ARADIĞINIZI söyleyin.Karşılaştığınız sizin ya da yardıma muhtaç kişinin ACİL SAĞLIK SORUNUNU anlatın. Birisi mi düştü? Bayıldı mı? Kaza mı oldu? Nefes mi almıyor? Şiddetli kanaması mı var? Silahlı yaralanma mı oldu? Boğuldu mu? Etrafınızdaki insanlar toplu halde kusmaya, bayılmaya ya da öksürmeye mi başladı? Bunlar gibi net ifadeler kullanmaya çalışın. Adres bilgisini detaylı verin. Posta adresinin yanı sıra bulunduğunuz mevkiiyi tam olarak gösterebilecek okul, cami, karakol, büyük marketler, belirli kavşaklar ya da yol ağızlarını belirten açık adres verin.Eğer sizin yanınızda ikinci bir kişi varsa o kişiyi AMBULANSI KARŞILAMAK İÇİN bu belirttiğiniz açık adrese gönderin. Bu sağlık ekibinin hastanıza ulaşmanızı hızlandırır.Çağrınızı karşılayan 112 operatörü size aksini söylemedikçe telefonunuzu kapatmayın.Sakın olay yerinden ayrılmayın ve telefonunuzu boş yere meşgul etmeyin. 112 komuta kontrol merkezi sizin telefon numarasını gördüğü gibi size ulaşabileceği ikinci bir telefon numarasını da isteyebilir. Çünkü 112 merkezindeki nöbetçi doktorlar ambulans gelene kadar sizi yönlendirmek ve hasta hakkında diğer bilgileri almak için sizi tekrar arayabilir.Eğer yaralının bulunduğu ortamda herhangi bir tehlike yoksa ve ilk yardım bilmiyorsanız yaralıyı kıpırdatmayın.
 
 112 Ambulansları hangi saatlerde ve günlerde çalışır?
  Herhangi bir ambulans hasta ya da yaralıya gönderildiğinde o ambulanstaki sağlık ekibi gece gündüz,yaz,kış,yağmur,çamur demeden hastaya ulaşmaya çalışmaktadır.
 
112 bakmaya muhtaç olduğum hastamın günlük bakımına gelir mi?
    HAYIR GELMEZ.112 ambulansları sadece acil hastalar için görevlendirilir.Evde bakım hizmetleri bu amaçla kurulan birimler tarafından verilmektedir.
 
112 evde yalnızca serum taktıracağım ya da iğne yaptıracağım hastama gelir mi?
    HAYIR GELMEZ. İnsan hayatını tehlikeye sokan bir durum olmadıkça 112 ambulansı boş yere meşgul edilmez.
 
112 evde bakımını yaptığım hastanın hastaneye sevki için gelir mi?
    HAYIR GELMEZ.Bu tip sevkler için hasta nakil ambulansları kullanılabilir.
 
112 cenaze nakilleri için gelir mi?
    HAYIR GELMEZ.Bunun için belediyelerin cenaze nakil araçları kullanılabilir.
 
112 Ambulansı adresime ne kadar zamanda ulaşır?
   Ulaşma süresi, size en yakın istasyondaki ambulansın görevde olup olmamasına, muhitinizdeki trafik yoğunluğuna, hava-yol şartlarına ve belki de en önemlisi yaptığınız adres tarifinin doğruluğuna göre değişir.
 
112 Acil Ambulans Servisi ücretli mi?
    112 Acil Ambulans Servisi yurt genelinde ücretsiz olarak verilen bir sağlık hizmetidir.